Tavaszi békaszerenád

2024. május 9. csütörtök. 11:20

Nehéz idők járnak mostanság a Rákos-patak mentén lakó zuglói választópolgárokra. Éjszakai nyugalmukat ugyanis tönkreteszi a szerelmes békák messze hangzó kuruttyolása. Kialvatlanul pedig még nehezebb lesz felelősségteljes döntést hozni, hogy kinek adják voksukat júniusban a kerület élére pályázó féltucatnyi polgármester jelölt közül. Mert kampányidő lévén nem csupán a patakparton, de a közéletben is idegőrlő a hangzavar.

A dobhártyarepesztő békaszerenád miatt elgyötört, türelmüket vesztett, karikás szemmel ébredő emberek panasszal fordultak az önkormányzathoz, kérve: mielőbb foganatosítson intézkedést a zajártalom megszüntetésére! A hivatal pedig a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettől kért szakmai útmutatást, mitévő legyen e kényes kérdés megoldásában. Az egyesület békaügyi szakreferense szerint a hangoskodó kétéltűek szerves részei a sérülékeny ökoszisztémának, brekegésük a földtörténet hajnala óta hozzátartozik szerelmi előjátékukhoz. A béka a táplálékláncban fontos szereplő, de a környezetre nehezedő megterhelések miatt kihalás fenyegeti, amiért védelem illeti meg. Jogszabály tiltja természetes élőhelyük bolygatását. A hangos kuruttyolás elviseléséért cserébe a béka ritkítja a szúnyogokat, nyári estéken kevesebb a vakarózás.

A béka egyébként indikátorfaj, jelenléte örvendetes bizonyság arra, hogy az adott környezetben – ez esetben a Rákos mentén – az élővilág mindmáig összhangban maradt önmagával. E tény pedig egy dübörgő nagyváros közepén önmagában dicséretes dolog, amire büszkék lehetünk. Persze a megtépázott idegzetű, stresszes, a természettől elszakadt, emiatt is feldúlt városi emberek közül sokakat már a madárfütty és a lombsusogás is zavarja.

Az önkormányzat álláspontja szerint tehát a szabálykövető patak menti lakosoknak együtt kell élni a tavaszi békakoncerttel. (Le kell nyelni a békát – ami szigorúan csak képletesen értendő.) A helybélieknek azonban a hangoskodó kétéltűeknél is nagyobb kihívást jelenthet a közelgő önkormányzati választás. Itt már a természetvédelmi szakreferens útmutatására sem számíthatnak. Amíg a természet törvényei ősidők óta tiszták, világosak, addig az emberi világ igencsak zavaros.

Zugló esetében például a voksoláshoz szükséges tisztánlátást nehezíti, hogy a polgármesteri székért küzdők közül baloldaliak is egymásnak feszülnek. Közöttük Horváth Csaba, a kerület jelenlegi MSZP-s vezetője már csak ezért sem ugrálhat nagyon, mert nyakig sárosnak tűnik. Gyanúsított az autósokat megkopasztó parkolási mutyi bűnügyben. Legfőbb ellenfele Borbély Ádám, a Fidesz jelöltje. Mégsem lefutott a választás. Az ember bonyolult lény, döntéseit érdekek, vélt, vagy valós sérelmek, hirtelen indulatok, előítéletek befolyásolják.

Egyszerűbb a békák ösztönvilága, ami viszont az evolúció folyamatában évmilliók során mit sem változott. Ha beköszönt a tavasz, szerelemre gyúlnak és belebrekegik a világba: hallgass a szívedre!

A szerző újságíró