„Tökösen” a budapestiekért

A minap Szentkirályi Alexandra nagyon is meglepte hallhatóságát, amikor vagányan kimondta, ő sokkal tökösebben végzi a kampánymunkáját Karácsonynál. Mindezt arra reagálva – nem kicsi és nem jogtalan indulattal – a főpolgármesternek címezve, hogy ő egy nőt azért minősít sértő macsó és szexista megjegyzésekkel, amiért elindul egy ilyen versenyen.

Kijelentette: „Eszem ágában nincs visszalépni, minden egyes nap, amely eltelik a kampányból, csak abban erősít meg, hogy a budapestiek várnak valakit, aki nem csak dumál, akinek nemcsak a szája jár, hanem aki odaáll, és végre csinál valamit. És nő létemre én sokkal tökösebben végezném ezt a munkát, amelyet ő nem végzett 4,5 évig. Az az elképesztően szexista, lekezelő, macsóskodó, férfiöltöző-szagú borzalom, amelyet a főpolgármester úr folyamatosan velem szemben alkalmaz, engem nagyon-nagyon zavar” – mutatott rá. Mint fogalmazott: „Ahogyan ő azt mondja rólam lekezelően, hogy »majd itt leszedik«, vagy hogy »nem fogja végigcsinálni«, vagy hogy »nem tudom, hányadik volt a listán«, azzal nem csupán engem, hanem másik ötmillió nőt is megsért.”

A felmérések is Szentkirályit kezdik egyre inkább visszaigazolni. A Medián és a 21 Kutatóközpont szerint Szentkirályi az elmúlt hónapban hibahatáron belül megelőzte Vitézy Dávidot a főpolgármester-jelöltek versenyében. Márciusban Szentkirályi Alexandra a szavazatok 21, Vitézy Dávid a szavazatok 22 százalékát tudhatta magáénak. Áprilisban megfordult a sorrend, és a Fidesz–KDNP jelöltjének támogatottsága 23 százalékra nőtt, miközben az LMP és a saját magáról elnevezett civil szervezet jelöltjéé 21 százalékra csökkent.

Karácsony Gergely első helyét azonban a fenti változás nem érintette, mert mindkét hónapban vezette a versenyt. A márciusi közvélemény-kutatásban Karácsony 37 százalékot ért el, áprilisra pedig öt százalékkal még nőtt is a támogatottsága, 42 százalékra.

A Fidesz–KDNP-s jelölt jó eredményéhez valószínűleg Lázár János miniszterrel folytatott tárgyalásai is hozzájárultak. Míg a MÁV–Volán dolgozói már régen megkapták a vállalati országbérletet, addig a BKK–BKV-csoport alkalmazottaira Karácsony Gergely nem gondolt. Szentkirályi Alexandra Lázár Jánossal tárgyalt a kérdésben. Ahhoz, hogy a BKK–BKV dolgozói is részesülhessenek kedvezményes vállalati országbérletben, Karácsony Gergelynek annyi dolga lett volna, hogy egy törvénymódosítást és egy BudapestGO applikációfejlesztést szorgalmazzon. Mint Szentkirályi aláhúzta, ezt a munkát KariGeri nem volt hajlandó elvégezni. Emiatt 15 ezer ember kedvezményes vállalati országbérlete került veszélybe. Ő viszont megállapodott Lázár Jánossal, hogy a BKV–BKK 15 ezer dolgozója 1250 forintért igényelhet évente országbérletet, a MÁV–Volán-dolgozókhoz hasonlóan.

Lázár kijelentette, „egy talpraesett nőre van szükség, hogy rendet tegyen. És általában be szokott jönni, hogyha bénázó férfiak helyett – vagy nem tudom, kik helyett – átveszik a nők az irányítást”. Facebookján pedig ezt írta: „A polgárok vagy megelégszenek az üres ígéretekkel és látványtervek tömkelegével, vagy pedig a fejlődés pályájára állítják végre a fővárost. Szentkirályi Alexandra az egyetlen főpolgármester-jelölt, aki képes rendet tenni és forrásokat szerezni a nemzet fővárosának.”

Ha visszakanyarodunk egy pillanatra a közvélemény-kutatásokhoz kiderül, Karácsony nagynak mért előnyét olyan közvélemény-kutató cég mutatta ki, amelyikről tudni lehet, hogy a Városházáról kapnak megrendeléseket. A Hann Endre által vezetett Medián az SZDSZ-nek dolgozott a 2002-es kampányban, amelyről így nyilatkozott Karácsony Gergely 2013-ban a Beszélőnek: „A Medián a 2002-es SZDSZ-kampányban végzett felméréseket. Ennek révén személyesen is megismerkedtem néhány SZDSZ-es politikussal.” Azt követően, hogy 2019-ben a baloldal megnyerte a főpolgármester-választást, a fővárosi önkormányzat foglalkoztatta tovább a Mediánt.

De nem állt rosszul Karácsonyhoz köthető megrendelésekből a Horn Gábor-féle Republikon sem.

A 4,5 évi, el nem végzett munka következménye és a baráti közvélemény-kutatók mérése alapján könnyen elképzelhető, hogy június 9-re nem biztos, hogy csak Vitézy Dávidot fogja leelőzni Szentkirályi Alexandra.

A tökös, tényleg Budapestért dolgozó és a legtöbbet tenni tudó, fiatal jelölt.

A szerző újságíró