Ismét elmeszelték Soproniék közbeszerzéseit Terézvárosban

A Közbeszerzési Döntőbizottság átfogó vizsgálata megállapította, hogy sorozatos, rendszerszintű törvénytelenségektörténtek a VI. kerületi Önkormányzat beszerzéseinél – mondta Kovács Balázs fideszes polgármesterjelölt. A jogerős határozatok szerintfolytatólagosan, két éven keresztül, tizenhárom beszerzésnél egyáltalán nem folytattak le közbeszerzési eljárást. Az így kötött szerződések nagy részét nem tudták bemutatni. A hatóság kérdésére azt válaszolták, hogy nem találják azokat.

Kovács hozzátette: teljes képtelenség a dollárbaloldali vezetés gyakorlata. Úgy fogalmazott, joggal merül fel a kérdés, hogy van-e egyáltalán olyan beszerzés az önkormányzat környékén, amely nem törvénytelen? Mint mondta, a sorozatos törvénysértések rendszerszintű korrupcióra utalnak.

„Soproni Tamás korrupciógyanús ügyeinek kivizsgálására rendkívüli képviselő-testületi ülést kezdeményezünk. Felszólítjuk Soproni Tamást, hogy adjon számot a terézvárosiaknak a kárt okozó és súlyosan törvénysértő beszerzési gyakorlatról” – jelentette ki a kormánypárti politikus.

A Közbeszerzési Döntőbizottság egyik eljárása a Soproniék által Terézvárosban kihelyezett virágládák beszerzésével kapcsolatos, itt mintegy 46 millió forint összegű közbeszerzésről volt szó két év alatt. Ezeket a beszerzéseket mondta ki semmisnek most a hatóság, megállapítva, hogy az eredeti állapot nem állítható helyre. Ugyanakkor több mint négy millió forint bírságot is kiszabott, mivel a 2022-es közbeszerzéseknél még szerződést sem kötöttek a beszállítóval. Egy másik esetben kertészeti gépeket szereztek be, úgy hogy a beszerzést részekre bontották, hogy megspórolják a pályáztatást. Ez azonban az uniós irányelvek szerint is súlyosan törvénysértő.

Korábban már több terézvárosi közbeszerzés kapcsán Bálint György független önkormányzati képviselő is arról beszélt, hogy Soproniék 142 millió forint kárt okoztak a terézvárosi embereknek, emiatt ő két alkalommal is rendkívüli testületi ülést hívott össze, amelyen a balliberális képviselők és a momentumos polgármester el sem mentek. „A képviselő-testületi üléseken eddig hat alkalommal kértem az ügy kivizsgálását. Ezt a gombnyomogató DK–Momentum–LMP-s képviselők mindig levették a napirendről – fogalmazott akkor portálunknak Bálint György, majd hozzátette: – Soproni érdemi válasz helyett személyeskedik, zavaros és átláthatatlan magyarázkodásokba kezd, ködösít és kapkod. Gyáván elmenekül az általa összehívott rendkívüli testületi ülések elől, és helyette Facebook-huszárkodik. Ezzel a módszerrel próbálja elkenni és elkerülni az ügyek nyilvános tisztázását és vizsgálatát.”

Kovács Balázs a korábbi ügyek kapcsán arról beszélt portálunknak, hogy egy közbeszerzés 30 milliós bírsága után az Irányító Hatóság további 24 millió forintra büntette Terézváros önkormányzatát az uniós pályázaton történt jogsértések kapcsán. Egy másik közbeszerzésnél pedig 35 millió forint jogszerűen járó kötbérről mondtak le Soproniék. Korábban 670 ezer forint négyzetméteráron építettek meg egy fémtetős kukatárolót a Podmaniczky úton, nyílt pályáztatás nélkül, sőt fakivágási engedély nélkül. Négy céget hívtak meg, és a reális ár többszöröséért kivitelezték a kukatárolót, ami bűncselekmény gyanúját is felveti. Kovács ebben az ügyben az ügyészséghez fordult.