Lovat a városházára!

2024. március 18. hétfő. 9:30
Frissítve: 2024. március 18. 9:35

Na, a fene egye meg, már megint a rossz oldalon vagyok. Mégpedig egy törpe minoritásén. Mert ugye éppen most, a választási kampány rajtjánál jelentette ki Karácsony Gergely, hogy „annak a politikának, amiben én hiszek, és amit képviselek főpolgármester-jelöltként, annak nagyon nagy többsége van Budapesten. Az, hogy ez most hogyan oszlik meg a pártok között, ez nyilván a pártoknak fontos, a budapestieknek meg nekem egy kicsit kevésbé. Úgyhogy én ezen nem aggódom”.

Hát, tulajdonképpen én sem aggódnék, ha tudnám, hogy milyen politikában is hisz, no meg ha nem látnám a főváros állapotát. De látom. Tudom én, hogy a derék főpolgármester azt mégsem mondhatja – különösen nem kampányfenyegető időkben –, hogy én, kérem, egy nagy marha vagyok. És az is rosszul venné ki magát, ha az ő száján csúszott volna ki, amit az egyik lokálpatrióta szavazó eresztett a világba: „Kérem, ez egy hülye ember.” Némi valóságalapja azért mindkét állításnak – finomabban: vélekedésnek – mutatkozik ugyan, hiszen lehet végtelenül sorolni a példákat a metró- és a Lánchíd-felújítástól a városháza eladásának spekulációjáig, a méhlegelőktől a kerékpárutakig, s ezek mind-mind azt igazolják, hogy nyugodtabban lakhatnánk be a fővárost egy kevésbé aktív főpolgármester atyáskodásával. Igen, ennyi idő alatt már egy lovat is be lehetett volna tanítani a Karácsony-birodalom vezetésére. Mert hát az legalább nem szólt volna bele semmibe, nem hozott volna hasonló döntéseket.

Elvéve egykoron, Jézus születése után nem sokkal, 39-ben még a császár, Caligula is felismerte, hogy egy csomó ökör ül Róma szenátusában, megtette hát konzullá kedvenc lovát, Incitatust. Pusztán a szenátorok megalázása céljából. Rómát pedig a császár szeszélyei miatt megülte a félelem és a bizonytalanság.

És hát bizony itt vagyunk mi, szabad pesti polgárok, és bennünket is megül a bizonytalanság és félelem. Félünk, félünk bizony, hogy szeretett, méltán népszerű és magabiztos közvécécsősz főpolgármesterünk milyen újabb baromsággal áll elő. Mert most bizony, hogy a Fidesz megnevezte polgármesterjelöltjét, Szentkirályi Alexandrát, szaporábban kezdett dolgozni Karácsony Gergely szíve és agya. Igen, főleg az agya, ahonnan időről időre jobbnál jobb ötletek, meglátások, megoldások pattannak ki. Még jó, hogy nem valamelyik másik testrésze kezdte szaporázni a működését.

Most például az ATV-ben arról beszélt az önmagát nagy többségben tudó, ezereszű népvezér, hogy mostanság egy ügyvéd járja az előzetesben ülő gyanúsítottakat, és mindazoknak vádalkut kínál, akik valami terhelőt tudnak mondani rá. „Vannak még részletek, amiket tudok, s azért nem tudom ezt még elmondani a nyilvánosságnak, mert ezzel azt az informátort, akit szeretnék védeni, lebuktatnám” – jelentette ki.

Hát, mindenesetre jó lesz vigyázni. Caligula példája intő lehet. A praetori cohors, azaz a császári testőrség parancsnoka, Cassius Chaerea a szenátorokkal összeesküvést szőtt ellene, és a pretoriánusok meggyilkolták. Úgyhogy nem árthat Karácsony egészségének, ha meggondolná, mit beszél, mielőtt újra nyilatkozik. Ráadásul nem csupán az ellenzékét figyelné, hanem alaposan szétnézne az el nem adott városháza táján is. És esetleg néhány barátja mellé tanácsadónak felvehetne egy lovat is.

A szerző újságíró