Tavasszal a parlament elé kerül a gyermekvédelmi törvény szigorítása

Nagy Áron
2024. február 16. péntek. 14:24
Frissítve: 2024. február 16. 15:22

A tárcavezető hangsúlyozta: a kormány számára a legfontosabb, hogy a jövőbe tekintsen. A miniszterelnök benyújtott egy alaptörvénymódosítást, amely világossá teszi, hogy a kiskorúak sérelmére elkövetett bűncselekmények esetén nincs kegyelem.

Fontos az is, hogy a gyermekvédelmi intézmények vezetőinél még szigorúbb alkalmassági vizsgálatot kell lefolytatni. Az előírásokat egyszer már szigorították, de most újabb lépéseket tesznek, hogy a rendszer tökéletesebb legyen.

Kérdésre válaszul Gulyás Gergely elmondta, heteken belül jelölhetnek új köztársasági elnököt, akit 30 napon belül kell megválasztani.

Fekete-György elítélését illetően azt mondta: ez is egy bizonyíték arra, hogy a jobboldalon a tévedéseknek, hibáknak is van következménye, a baloldalon viszont a bűncselekményeknek sincs, hiszen a Momentum volt elnökétől senki nem határolódott el, és nem is vonult vissza a közélettől.

Arról szólva, hogy a Klubrádió oldalán megjelent egy cikk, amelyben Novák Katalint és Varga Juditot lényegében lek*rvázta Arató András, a tárcavezető úgy fogalmazott: a véleménye szerint az elnök-vezérigazgatónak le kellene mondania, és úgy vélte, amíg ezt nem teszi meg, jóérzésű ember nem fog elmenni a rádióba.

A kegyelmi ügy kapcsán felvetődött, hogy az alaptörvénymódosításon túl nincs-e szükség a btk szigorítására. Gulyás Gergely szerint a Fidesz-KDNP már szigorított a büntető törvénykönyvön, de nyitott az ilyen irányú felvetésekre.

A kormányinfón szóba került Svédország NATO-csatlakozásának ratifikálása is. Erről – mint Gulyás Gergely elárulta – reménykeltő tárgyalások folynak a két kormány között.

A tárcavezető kitért arra is, hogy a tavalyi megállapodás óta folyamatosan érkeznek az uniós pénzek, amelyeket a korábban elfogadott menetrend szerint költ el a kormány az operatív programokra.

A LIBE bizottság már elfogadta a migrációs paktumot, és hamarosan az EP elé kerül. Gulyás Gergely szerint azért sietnek az új szabályozás elfogadtatásával Brüsszelben, mert a soron következő választáson megerősödhetnek a migrációt elutasító és szuverenista pártok.

A Magyar Hírlap kérdésére Gulyás Gergely leszögezte: a migrációs paktummal kapcsolatban nem az időzítés a legnagyobb baj, bár az is lehetne elegánsabb, hanem az, hogy olyan kötelezettséget ró a tagállamokra, amelyeket a csatlakozási szerződés szerint nem lehetne. Hozzátette: az EP működését sok tekintetben antidemokratikusnak és veszélyesnek tartja a tagállamokra nézve. A gyeremkvédelmi törvényt illető kérdésünkre válaszul emlékeztetett: a baloldal eddig támadta a jogszabályt Brüsszelben, reméli, ezen változtatni fognak.

Magyar hírlap